سناریوی ورود مقاله به سامانه تا خروج مقاله برای انتشار مقاله
ارسال شده توسط حمید نوروزی در 1394/8/21 11:11 قبل از ظهر

با اهدای سلام

نویسنده اقدام به ارسال مقاله کرده و مقاله توسط کارشناس نشریه دریافت می شود . مقاله تازه دریافت شده در صفحه اول میزکار کارشناس در قسمت مقالات جدید و در لیست مقالات آمار " مقالات جدید نیازمند بررسی و تأیید اولیه " قابل مشاهده می باشد .

کارشناس مقاله را بررسی اولیه کرده و می تواند آن را Decline کند ( به نویسنده پس بدهد که به منزله عدم پذیرش اولیه می باشد ) و یا اینکه مقاله را پذیرش اولیه کرده و به یک دبیر محور ارجاع دهد .

اگر مقاله تآیید اولیه نشد به لیست مقالات آمار " مقالات تأیید اولیه نشده ( پس داده شده ) " در صفحه اول میزکار کارشناس انتقال می یابد و نویسنده نیز همزمان در میزکار خود از این نتیجه گیری با خبر شده و می تواند مقاله خود را اصلاح و مجددا ارسال نماید .

 

فرض کنیم کارشناس تأیید اولیه کرد و به یک دبیر محور ارجاع داد . اینک مقاله به لیست مقالات آمار " مقالات جدیدی که باید ارجاع داده شوند " انتقال پیدا خواهد کرد ( دراین آمار منظور ارجاع به داوران می باشد ) .

دبیر محور در میزکار خود مقاله ارجاعی را در لیست مقالات آمار " ارجاعات جدید جهت بررسی مقاله " در صفحه اول میزکار خود خواهد دید و می تواند کار روی این مقاله را پذیرش و یا عدم پذیرش نماید .

عدم پذیرش مقاله توسط دبیر محور می تواند از این بابت باشد که مثلا دبیرمحور فرصت کافی جهت بررسی مقاله را ندارد و یا مثلا مقاله از یک محور نا مرتبط به وی ارجاع شده باشد .

کلیه مقالاتی که به دبیران محور ارجاع شده اند در هر وضعیتی که باشند در صفحه اول میزکار کارشناس در یک سطر مجزا با عنوان " آمار مقالات ارجاعی به دبیر محور جهت بررسی " قابل مشاهده و پیگیری می باشند .

فرض کنیم دبیر محور مقاله را پذیرش کرد . حال وی می تواند مقاله را به داورانی که مرتبط با محور مقاله هستند و با آنها در ارتباط است ارجاع بدهد . با اولین ارجاعی که توسط دبیرمحور به یک داور انجام شود ، مقاله به لیست مقالات آمار " مقالات در دست بررسی " انتقال پیدا خواهد کرد .  دبیر محور می تواند به هر چند تا داور بصورت دلخواه مقالات را ارجاع بدهد و نتایج داوری آنها را بررسی نماید .

فراموش نکنیم که کارشناس خودش نیز می تواند مقاله را به داوران ارجاع دهد و نتیج داوری آنها را مشاهده کند اما بدلیل تقسیم کار و کم کردن حجم کار کارشناس و سردبیر پیشنهاد می شود که کار ارجاع مقاله به داوران را دبیران محور انجام و با آنها در تعامل باشد .

در نهایت دبیر محور باید پس از بررسی فرم های داوری داوران و نظرات آنها ، نظر نهایی خود را در رابطه با پذیرش یا عدم پذیرش مقاله به کارشناس اعلام کند .

وقتی کارشناس نظر نهایی دبیر محور برای یک مقاله را دریافت کرد ، می تواند آن مقاله را از میزکار دبیران محوری که به آنها ارجاع داده بود خارج کند تا دیگر امکان ثبت یا ویرایش نظر برای آنها مقدور نباشد .

با خروج مقاله از میزکار دبیران محور ، مقاله به کارتابل سردبیر فرستاده میشود .

حال سردبیر می تواند نظرات دبیران محور و همچنین نظرات داوران و جزئیات فرم داوری آنها را مشاهده کند تا بتواند نظر نهایی خود را بعنوان نظر نهایی دبیرخانه اعلام فرماید .

قبل از آنکه سردبیر اعلام نتیجه نهایی کند ، می تواند نظر خود را بصورت خصوصی به کارشناس در سیستم اعلام فرماید و با وی در تعامل باشد و با هماهنگی با وی یک تصمیم اتخاذ نمایند .

فراموش نشود که امکان اعلام نتیجه نهایی برای مقاله فقط توسط سردبیر قابل انجام بوده و گزینه آن نیز فقط در میزکار وی تعبیه شده است .

سردبیر مقاله را اعلام نتیجه نهایی می کند و مثلا نظر پذیرش مقاله را انتخاب می کند . سپس مقالات پذیرفته شده را به میزکار مسئول نشر ارسال می کند . در این حین مسئول نشر می تواند از نویسنده درخواست ارسال نامه کپی رایت و نسخه نهایی مقاله را نیز داشته باشد تا  فایل نهایی مقاله را اصلاح و بارگذاری نماید و اطلاعات خود مقاله را نیز بر اساس آن فایل نهایی اصلاح نماید . پس از آماده شدن مقاله مسئول نشر اعلام آماده انتشار بودن مقاله را به کارشناس اعلام می کند و کارشناس مقاله را در دوره و شماره ای که قبلا توسط سردبیر مشخص شده است ، انتشار نهایی می کند .

پس از انتشار نهایی مقالات یک شماره ، همه مقالات در قالب همان شماره در صفحه اول نشریه نمایش داده خواهند شد .

باسپاس

 

 

 

 

(6 رأی)
مفید
غیر مفید

نظرات (0)
ارسال یادداشت جدید :
 
 
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل :
توضیح
پرتال پشتیبانی شرکت آداک